Τα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα βοηθούν στον πόνο της περιόδου, αλλά δεν έχουν καμία επίδραση στις εστίες του ενδομητρίου.
Δεδομένου ότι η ενδομητρίωση συμβαίνει κατά τη διάρκεια των αναπαραγωγικών ετών, πολλές από τις διαθέσιμες ιατρικές θεραπείες για την ενδομητρίωση βασίζονται στην διακοπή της κανονικής κυκλικής παραγωγής ορμονών από τις ωοθήκες.
Αυτά τα φάρμακα καταστέλλουν την παραγωγή οιστρογόνου από τις ωοθήκες, αναστέλλοντας την έκκριση των ρυθμιστικών ορμονών από την υπόφυση. Ως αποτέλεσμα, μιμούμενη την εμμηνόπαυση, η έμμηνος ρύση σταματάει.
Έχουν χρησιμοποιηθεί αποτελεσματικά για την ανακούφιση από τον πόνο τόσο όσο και στη μείωση του μεγέθους των εμφυτευμάτων ενδομητρίωσης.
Αυτά τα φάρμακα περιλαμβάνουν:
Τα αντισυλληπτικά χάπια είναι συνήθως καλά ανεκτά σε γυναίκες με ενδομητρίωση. Συμβουλεύεται η συνεχής πρόσληψή τους, με διακοπή μόνο μίας εβδομάδας κάθε τρεις μήνες.
Συνίσταται η καθημερινή πρόσληψή τους, η οποία μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να είναι το ίδιο αποτελεσματική όσο και η χειρουργική αφαίρεση της ενδομητρίωσης.
Βεβαία οι ανεπιθύμητες παρενέργειες είναι συχνές, και περιλαμβάνουν:
Η Δαναζόλη (Danocrine) έχει υψηλή ανδρογονική δράση. Το 80 % των γυναικών που λαμβάνουν αυτό το φάρμακο παρουσιάζουν ανακούφιση από τον πόνο και συρρίκνωση των εμφυτευμάτων ενδομητρίωσης, αλλά έως και το 75 % των γυναικών αναπτύσσουν παρενέργειες από το φάρμακο.
Οι παρενέργειες, μπορεί να περιλαμβάνουν:
Όλες αυτές οι αλλαγές είναι αναστρέψιμες, εκτός από την αλλαγή στην χροιά της φωνής που μπορεί να πάρει πολλούς μήνες.
Οι παρενέργειες είναι ένα αποτέλεσμα της έλλειψης οιστρογόνου, και τα συμπτώματα είναι ίδια με αυτά της εμμηνόπαυσης:
Με την συμπληρωματική θεραπεία μικρής ποσότητας οιστρογόνου και προγεστερόνης σε μορφή χαπιού (παρόμοιο με θεραπείες μερικές φορές χρησιμοποιείται για την ανακούφιση των συμπτωμάτων στην εμμηνόπαυση) πολλές από τις ενοχλητικές παρενέργειες λόγω της ανεπάρκειας οιστρογόνων μπορούν να αποφευχθούν.
Η χειρουργική θεραπεία για την ενδομητρίωση είναι χρήσιμη, όταν:
Ο γυναικολόγος Dr. Μαρινάκης είναι ειδικός ενδοσκοπικός χειρουργός με πιστοποιήσεις στην Υστεροσκοπική και Ανώτατη Λαπαροσκοπική Χειρουργική από το Βασιλικό Κολέγιο Μαιευτήρων και Γυναικολόγων. Διετέλεσε μέλος της Λαπαροσκοπικής εκπαιδευτικής μονάδας MATTU του Ηνωμένου Βασιλείου.